Email ile takip et.

23 Haziran 2012 Cumartesi

Şirketokrasi / Korporatokrasi

Corporatocracy / Şiketokrasi
Şirketokrasi ya da korporatokrasi, ülkeleri, büyük kapitali ve insan gücünü elinde bulunduran şirketlerin yönetmesi gerektiğine inanılan yönetim şeklinin adıdır. Hiçbir zaman gerçekleşmeyecekmiş gibi görülen bir yönetim şekli olabilir ama bugün dünyanın birçok ülkesinde geçerli olan yönetim şeklidir.

Ülkenin yönetim şekline ister komünist deyin ister halk cumhuriyeti, ister demokrat olun ister kapitalist veya liberalist, ülkeleri elinde kapital gücü olanlar yönetmektedir. Kapital gücü de genelde şirketlerin elindedir. Ülkenin başındaki isimler ise halkı uyutmaya yarayan şeylerdir. Örneğin Çin, bugün halk cumhuriyeti olarak geçmektedir. Oysa ki komünizmden halk cumhuriyetine sadece levha değiştirerek geçmiştir. İşin içyüzünde ise bugün gayri sahafi milli hasılası en yüksek ve yıllardır en hızlı büyüyen ülke olan Çin'de, insanlar çok ucuza çalıştırılmakta, bütün bu bahsettiğimiz kaymak kısmı ise büyük şirket patronları tarafından paylaşılmaktadır. Komünizm nerede, halk cumhuriyeti nerede? Hiçbirisinin olanlarla alakası yok. Başka bir örnek olarak zamanında ve kısmen hala ülke yönetimini etkilemeye çalışan TÜSİAD örnek gösterilebilir. Bugün tam olarak yönetimde söz sahibi olmasalar da onların yerine söz sahibi olan başka şirketlerle yer değiştirmişlerdir.

Gelecekbilimiyle uğraşanlar ya da gelecekle alakalı kurgulamalarda bulunanlar, geleceğin bir şirketler yönetimi altında olacağını öngörmekte ve "T society" yani "T toplumu" fikrini ortaya atmaktadırlar. Bu fikre göre "T"nin üç ana kolu toplumun üç ana kolunu temsil etmektedir: sivil toplum, multi uzmanlar ve büyük şirketler... Yine kurgu eseri bazı yapımlarda da bu görüşü destekleyen oluşumlar vardır: "The Resident Evil" filmindeki "Umbrella Corp.", "Fringe"deki "Massive Dynamic" ve daha sayabileceğimiz birçok örnek gibi.

Corporatocracy / Şirketokrasi
Belki de şirketokrasi fikri, kapitalizmin geldiği son noktadır. Demokrasi ya da farklı bir rejimle seçilen bürokratları istekleri doğrultusunda yönlendirmekle yetinmeyip şirket olarak başa geçmek isteyeceklerdir. Belki de büyümek isteyen bir ilaç şirketinin bilinçli olarak yaydığı bir virüs sonucu insanlığın sonu gelecek, bilemeyiz.

Velhasıl kelam geleceğimizde büyük şirketler önemli rollere bürünecek gibime geliyor, velev ki yönetim şekli ne olursa olsun. Kestiremediğim kısım ise büyük oynayan mı olacaklar? Yoksa oynatan mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder