Email ile takip et.

12 Şubat 2012 Pazar

House MD 2

Young House or House MD
Şu anda 8. sezonu oynuyor House MD dizisinin. 8 sezondur devam eden bir dizi için gayet başarılı diyebiliriz. Yalnız artık yeni mecralara yönelmesi gerekiyor eğer devam edecekse.

İlk sezonlar dizi, tamamen tıbbi vakalar üzerineydi. Kişisellikler ve ikili ilişkiler arka plandaydı. Dizinin ilerleyen bölümleri ile ikili ilişkiler, kişisellikler ve psikilojik analizler de ön plana çıkmaya başladı. "Lost" tarzında bazı bölümler farklı karakterlerin ön plana çıktığı bölümler oldu. Tabi ki dizi boyunca ağırlığı biraz azalsa da tıbbi altyapı da aynı kalitesini korudu. Belki de uzun soluklu bir dizinin devamı için gerekli hamlelerdi bunlar. Ama dizi ne kadar kaliteli olsa da, dizi içi alternatifler ne kadar fazlalaştırılsa da insanı bazen sıkmıyor değil.

Bu kadar uzun soluklu olmasına rağmen bu kadar kaliteli devam eden bir dizi için yapımcılarını ve oyuncularını tebrik etmek lazım. Ama bazı şeyleri tadında bitirmeli. Çünkü bitirmediğin zaman tadı kaçmaya başlıyor. İşte mevcut konusuyla devam ederse, kalitesine rağmen, House'un da tadı kaçacak gibi duruyor.

Yanlış anlaşılmasın, bu, dizinin bitmesine yönelik bir istek değil. En başta söylemiştim, eğer dizi devam edecekse başka mecralara yönlenmeli, diye. İşte eskiden beri hayalini kurduğumuz şey ve diziyi başka mecralara taşıyacak olay; House karakterinin tıp fakültesi öğrencisi zamanlarına geri dönülmesi. Zira dizinin bazı yerlerinde House'un tıp fakültesi öğrenciliğine atıflar var:

------spoiler------

Örneğin bir bölümünde Cuddy, dile gelmişti ve House'un tıp fakültesinde iken de efsane olduğunu söylemişti. Ayrıca onu işe alma sebebinin de o zamanlardan beri kendisine beslediği hayranlık olduğunu itiraf etmişti. Yıllığı çıkartıp genç House'un fotoğrafını göstermişti.

Ayrıca başka bir bölüm, üniversite yıllarından kalma bir kopya tartışması üzerindeydi.

------spoiler------

Düşünsenize, House'un bir tıp öğrencisi ikenki halini. Derslerdeki ve pratiklerdeki ukala tavırlarını, umursamaz tavrına rağmen derslerden en yüksek notu alışını, öğrencilik süresince koyduğu tanıları, acil serviste gördüğü hastaları, hocaları ve asistanları sinir edişini, kızlar arasında olan popülerliğini,...

İhtişamlı bir şekilde muhteşem olurdu. Dizinin psikopat yapımcısı ve yazarlarından David Shore'dan beklentimiz var ama bakalım olacak mı? Sonuçta aynı meseleleri sürekli kaşımaktansa mecra değiştirmekte fayda var. Ayrıca mevcut tıp fakültesi öğrencileri arasında da tıbba ve bilgiye olan isteği ve hırsı arttıracaktır bu mecrada bir dizi (zaten şu haliyle bile fazlaca arttırıyor ya).

Bakalım; görecek miyiz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder