Email ile takip et.

4 Şubat 2012 Cumartesi

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer

İnsan, fotosentez yapan bir canlı değildir. Yani insanın güneş ışığı ile direk bir ilişkisi yoktur. O zaman güneş görmek ile doktor görmek yani güneş ile sağlık arasındaki bağlantı nedir? Tabi ki bu deyişlerin tam olarak nereden çıktığını belirlemek zor ama parçalar birleştirilerek tahmin yürütülebilir. İşte birkaç parça...

Verem hastalığı (tüberküloz), diğer adıyla ince hastalık;  50 yıl öncesine kadar ilaç tedavisi olmayan, genellikle öldüren, ölmeyenleri de ciddi sakat bırakan bir hastalıktı. 50 sene öncesine kadar verem hastalığının yegane tedavisi güneş ışığı idi. Kanıt olarak da verem mikrobunun, güneş ışığı altında yaşamayan bir mikrop olması gösteriliyordu. Ondan dolayı verem tedavisinde ve bu hastalıktan korunmada bol bol güneş ışığı altında kalma tavsiye edilirdi.

Tarihi 50-60 yıldan öncesine dayanan dahiliye ve göğüs hastalıkları kliniklerinde ya da verem savaş dispanserlerinde geniş balkonlar bulunur. Amaç, verem hastalarının ve güneş ışığından faydalanacağı düşünülen hastalara, hastane dahilinde güneşlenebilecekleri yerler sağlamak. Bunlardan biri de Çapa Dahiliye kliniğidir. Kliniğin hasta odalarında, güneşin ekseri olarak göründüğü taraflarda geniş balkonlar bulunmakta. Bir vizit esnasında hocamıza bu geniş balonların hikmeti sorulduğunda bu cevabı almıştık. Güneş ışığı bu hastalık üzerine ne kadar etkilidir bilemeyiz ama bugün için verem tedavisinde tam iyileşmeyi sağlayan ilaçlar bulunmakta. Bugün için bu ilaçlara ulaşmak yeterli. Bu ilaçlara ulaşamayan Afrika ülkelerine ise verem, hala öldüren ve sakat bırakan bir hastalık.

İnsanlar tıbbı, her hastalığın çaresini bilen bir bilim sanmakta. Oysa ki tıb, çok değil 50-60 sene öncesine kadar hastalıklar karşısında eli kolu bağlı bir bilimdi. Şu an bile çoğu hastalığı tedavi edebilen değil, idare edebilen bir bilim. Siz yine de güneş görmeye bakın. Doktor görmekten iyidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder