Email ile takip et.

5 Şubat 2012 Pazar

Çapa Yemekhanesi

Senelerini bana veren yemekhane.

Sene 2005 2006 - yemek ücreti 1.25 tl. Yemekhane daha özelleşmemiş. Etler bildiğin senelerdir buzlukta duruyormuş gibi. Yemekler yenmez halde. O zamanlar jeton satılıyor. Jeton alıp jetonla yemek yenebiliyor. Genelde millet yemekhaneyi çok tercih etmiyor. Bir de başımızda liseli belası var. Elemanlar jeton alıp yemek yiyorlar.

Sene 2006 2007 - yemekhanenin özelleştirildiği sene. Komünistler tarafından günlerce eylem yapıldı. Yemekhanenin girişi kesilmeye, kimse içeri gönderilmemeye çalışıldı. Hatta birkaç gün getirip sandeviç bile dağıttılar. Millet hem sandeviç hem yemek yedi. Velhasıl kelam çok tartışmalar oldu. Sonra yemekhane özelleşti. Yemekler çok kaliteli hale geldi. Üstelik fiyatı da 50 krş'a düştü. Bu sene yemekhane acayip kalabalıklaştı. Liseli akını da cabasıydı. 50 kuruşa yemek olduğunu duyan ergenler yemekhaneye hücum etti. Bu sene hala jeton devam ediyordu.

Sene 2007 2008 - seneye umutlu girildi. Yemekhaneden beklenti yüksekti. Bu sene baya bir catering firması değişti. Kısa süre yemekler kötü çıktı. Sonrasında yemekler düzeldi. Bu senenin en iyi yönü jetonun kalkmasıydı. Artık sadece öğrenci kimlik kartıyla yemek yenebiliyordu. 'İyi, liseli ergenlerden kurtuluyoruz' dedik ama yanıldık. Elemanlar sıraya giriyordu. Sıra kendilerine geldiğinde çevreden bir kart bulup basıyorlardı. Sahibine de parasını veriyorlardı. Adamlar antibiyotiğe sürekli direnç geliştiren bakteriler gibiydi. Hatta dışarıda aralarında bizim yemekhaneden bahsettiklerini duyabiliyordum. Giremedikleri tek yer rüyalarımdı.

Sene 2008 2009 - yemekhane için her yönden dönüm noktası olan bir seneydi. Artık kart okuyucunun başına bir adam dikmişlerdi ve liselileri geçirmiyorlardı. Bu bir zaferdi. İkincisi ise bu sene sabah kahvaltısı ve akşam yemeği başlayacaktı. Öğlen yemeği ücretini 75 krş yaptılar bu sene. Kahvaltı 50 krş, akşam ise 75 krş'tan başladı. Çay parasına kahvaltı yapıyorduk. Yemekler genel olarak güzel, yemekhane doluluğu idealdi. Bu sene ayrıca fakültenin değişik yemekhanelerini de keşfettik (cerrahi monoblok yemekhanesi gibi). Güzel bir seneydi.

Sene 2009 2010 - güzel bir dönem ertesi her şey güzel başlamıştı. Sene içinde bazı bozulmalar oldu. Yemekler kötüleşiyordu. Diğer yemekhaneleri kullanmamız yasaklandı. Akşam yemeği fiyatı 1 tl oldu. Diğerler öğünlerin fiyatları stabildi. Ayrıca fakültenin kontenjanlarının artması yemekhaneyi de vurdu. 1. sınıflar dersten çıktığında yemekhane kuyruğu; 60lı 70li yılların ekmek, tüp kuyruğu gibi oluyordu. Üst sınıflar olarak dersten, pratikten erken çıkmak için 40 takla atıyorduk. çünkü 1. sınıflardan sonra çıktın mı o günkü yemeği unutmak zorunda kalmak vardı. Tam 'liselilerden kurtulduk' derken YÖK'ün verdiği 500 upgrade liseli ile kalakalmıştık. Sene badirelerle geçti.

Sene 2010 2011 - mevcut 1. sınıflar 2 olmuş, bir o kadar da yeni 1. sınıf gelmişti. Onların ders bitiş saatlerinde yemek sırasının ucu bucağı görünmüyordu. Dersten çıkıp bir yemeğe gelişleri vardı; resmen Moğol istilası gibiydi. Yemekhaneye girmek bir dert, girebilsen oturmak bir dert. Yemekler de bazen iyi bazen kötü çıkıyordu. Bu sene çok uğrayamadım yemekhaneye ya da bana öyle geliyor bilmiyorum. Gerek intern olmanın verdiği yoğunluk ve mesuliyet, gerekse senelerin verdiği bir bıkkınlık.

Artık 2011'den sonsuza - her istanbul üniversitesi öğrencisi gibi gazeteye 'öğrenci kimliğimi kaybettim; hükümsüzdür' ilanı verdim. Zaten direk olarak kimliği versem garip olurdu. Bakalım belki arada bir gidip yemek yerim. Bazen nostalji olsun diye bazen ucuz diye bazen tekrardan yemekhanenin nabzını tutayım diye. Belki de ileride yemekhaneden sorumlu öğretim üyesi olurum. Belli mi olur. Yine de ömrümüz geçti burada. Vucudumdaki hücrelerin çoğunun yapıtaşı bu yemekhane kaynaklıdır.

Bu sene yıkım kararın verildi. Fakültede ilk yıkılacak binalardan birisi de sensin. Üzülme, birkaç sene sonra çok daha iyi bir binada, çok daha iyi şartlarda vücut bulacaksın. Değişen bedenin olacak, ruhun aynı kalacak. Yalnızca reenkarnasyona uğrayacaksın. Hadi kendine iyi bak. Farklı vücutlarda olsan da görüşelim arada.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder