Email ile takip et.

30 Ocak 2012 Pazartesi

Odin'in Laneti

Odin
Konjenital santral hipoventilasyon sendromu diye adlandırılan hastalığın mitoloji paralelindeki lakabı.

Adını, Viking mitolojisinde dünyanın ve insanın ilk yaratıcısı sayılan, tanrılar sülalesinin baş tanrısı Odin'den alır. Mitolojiye göre dertli su perisi, Odin'e aşık bir ölümlüdür. Ölümlü perinin sadakatsizliği sonucu, periler kralı tarafından ölümlü periye ölümcül bir lanet verilir. Kralın laneti ile peri, soluk alıp vermek gibi otomatik olarak gerçekleşen vücut fonksiyonlarını hatırlayıp bilinçli olarak yapmak zorunda kalır. Ölümlü, uykuya daldığında nefes alamayacak ve ölecektir. Aslen ölümlüyü lânetleyen Odin değil, periler kralıdır. Her ne kadar ölümlüyü lânetleyen Odin olmasa da böyle isimlendirilegelmiştir.

Odin'in lanetine göre hem otomatik olarak beyin sapı tarafından gerçekleştirilen hem de bilinçli olarak kontrol edilebilen nefes alma işlevi sadece bilinçli olarak gerçekleştirilebilecektir. Lanetli kişi uyuyunca bilinci kapanacak, kişi nefes alamayacak ve sonuçta ya ölecek ya da nefes nefese uyanacaktır. Efsaneye göre ölümlü peri çok yorgun düşmüş ve sonunda çok derin bir uykuya dalarak ölmüştür.

Konjenital santral hipoventilasyon sendromu 200.000 canlı doğumda 1 görülen çok nadir bir hastalıktır. Bu çocuklar uyanıkken normal olarak nefes almakta, uyudukları zaman ise solunumları durmaktadır. Uyanıkken bilinçli olarak nefes alabildikleri halde uyudukları zaman beyin sapındaki solunum merkezi çalışmadığı için solunum durmaktadır.

Odin'in laneti, yenidoğan haricinde de beyin sapındaki bir beyin kanaması veya beyin sapına gelen bir travma sonucu da gerçekleşebilir. Dünyanın en acımasız hastalıklarından biridir.

Nedense bir de bana, sürekli walkman dinleyen Temel'i hatırlattı. Temel berbere gittiğinde berber Temel'den walkmanini çıkarmasını ister. Temel "çıkarırsam ölürüm" demesine rağmen berber ısrar eder ve çıkarır. Tıraş sonucunda bir de bakar ki Temel hakikaten ölmüş. Walkmani kulağına takar ve dinler:
- Nefes al, nefes ver. Nefes al, nefes ver.
Sanırsam Temel'i de Odin lânetlemişti. Sonuçta niyazi mertebesine yükseldi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder