Email ile takip et.

18 Ocak 2012 Çarşamba

Gitar

Gitar

10 kişinin alıp en fazla 1 kişinin çalabildiği alet.

Geçenlerde düşündüm neden böyle diye. Millet olarak eksik bir toplum değiliz çünkü. O zaman gitarı alıp öğrenemememizin altında başka bir neden olmalıydı. Sanırsam bunun altındaki nedenler:
- Çok çabuk gaza gelmemiz.
- Bir işi başladığımız gazla götürüp bitiremememiz.
- Sahilde gitar fantezisiyle trolle avlanır gibi kız düşürebileceğimize inanmamız.

Sonuçta ne oluyor? Gitarlar büyük bir hevesle alınıyor. Heveslerin çok gerçekçi olmadığı anlaşılıp ve "sen al çalarsın" gazının müzik kulağı olarak karşılığı çıkmayınca hevesler ve icraatlar da kursaktan öteye geçmiyor.

Haa, yine de gitarı sırtımıza takıp çalamasak da sırtımızda dolaştırmayı millet olarak severiz. Bu, tüm müzik aletleri için geçerlidir. Bir keresinde bir ortaokul sınıfında 20 küsür kişinin okula gitarla geldiğini ama sınıfta sadece birkaç kişinin gitar çalabildiğine kulak misafiri olmuştum. Sırf süs olsun diye gitar taşıyan bir sürü gereksiz insan....

Bir de işin bencesi; gitar bu toprakların müzik kültürü ile çok uyuşmuyor. Her ne kadar bu sebepten bırakan olmasa da öğrenip unutmanın bir sebebi belki bu olabilir. Sonuçta klasik müzik klasik müzik nereye kadar. Bence bu toprakların müzik kültürü saz ile uyuşuyor daha çok.  Türkülerimiz, ezgilerimiz saza daha çok gidiyor doğal olarak.

Gitarın da çok güzel gittiği yerler var. Özellikle ney ile gitar kombinasyonundan çok güzel enstrümantal eserler çıkıyor. Hakedene hakettiği değeri vermeye çalışır, çalana saygı duyar ve dinleriz tabi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder