Email ile takip et.

26 Aralık 2011 Pazartesi

Önemli Günlerde Tören Alanında Hazır Bekletilen Ambulans

Önemli günlerin ve törenlerin olmazsa olmazıdır.

Eskiden (küçüklüğümden itibaren birkaç ay öncesine kadar), tören alanında bulunan binlerce insanın arasında fenalaşan olur, bayılan olur diye halk için bekletildiğini düşünürdüm bu ambulansların. Oysa şimdi, işin içerisine girmiş birisi olarak gördüm ki; bu ambulansların bekleme sebebi tamamen bürokrasi. Orada olması gerektiği için orada. Ambulansın orada olma sebebi halk değil. Asıl sebep; vali, belediye başkanı, garnizon komutanı,...vs gibi ilin yüksek zevatının orada olması.

Bu zevat nereye giderse sağlık ekibi de peşinden gidiyor. Bu zevat olay yerinden ayrıldığı zaman binlerce kişinin orada olması önemli değil, görev bitiyor.

Yine bu görevlendirmeler neyse de bazı illerde valinin halı saha maçında veya spor yaptığı salonda bile ambulans bekletiliyor.

Hele bir de bakan veya başbakan geldi mi görmeyin gitsin curcunayı. Etrafa bağıran, tamamen kasıntı bir güruh, birilerine yaltanmaya çalışanlar, yapmacık hareketler... İlahi olmayan büyük bir komedya.

Yakın zaman içerisinde her hafta Van'a görevlendirmeye gidildi. Kimsenin şikayet ettiğini duymadım. Zira orada can kurtarılıyordu, cana hizmet ediliyordu. Can kurtarması gereken ambulanslar böyle tamamen bürokratik görevlere verilince koyuyor asıl insana. Malesef ki durum bu.

Dışarıdan göründüğü ile içeriden görünen bir değil velhasıl kelam. Girilmek için bin bir zorluk çekilen, sınavlara girilen, kapağı attık mı kurtuluruz dediğimiz devlet, böyle bir şey işte...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder