Email ile takip et.

1 Ağustos 2011 Pazartesi

Stendhal Sendromu


Floransa

Sanat zehirlenmesi ya da hiperkültüremi olarak da bilinen bu sendrom,
kişinin sanat eserlerinin aşırı ihtişamı ve güzelliği karşısında kendinden geçme halidir. Bu sendroma yakalanan kişilerde bayılma, halisülasyon görme, fenalaşma, kalp çarpıntısı görülür.
Tıp tarafından kabul edilmiş bir sendromdur.

Kaynaklara göre bu tarz durumlar en fazla Floransa, Vatilan ya da Louvre Müzesi gibi yerlere giden kişilerde görülüyor.

İsmini gerçek adı Marie Henri-Beyle olan Stendhal adını kullanan yazardan alan bu sendrom, yazarın 1817 yılında Floransa ziyaretinde yaşadığı bu belirtilerden sonra bu adla anılmıştır. Yıllar sonra 1979 yılında psikiyatrist Graziella Magherini tarafından yapılan araştırmalarda Floransa'yı ziyaret eden 100'den fazla kişide bu belirtilerin oluştuğunu farkederek bu hastalığı ortaya çıkarmıştır.

Genellikle küçük yerlerdeki fazla sayıdaki sanat eserlerini gördükten sonra oluştuğu söylenen bu rahatsızlık için Roma ve Floransa'da turistlere yakın yerlerde hazır şekilde ambulanslar bekletilmekte. Bu sendrom Freud tarafından da yaşanmıştır. Kendisi Musa'nın heykelini görünce bu belirtileri göstermiştir.Santa Croce Kilisesi

Floransa'da Santa Croce Kilisesi'ne bu sendromun beşiği diyebiliriz. Buranın gotik mimarisi insanları kendinden geçiriyor, ancak Stendhal'ın da oradan çıkar çıkmaz çimenlerin üzerine yıgılacak kadar fenalaşmasına sebep olan asıl yer Niccolo Machiavelli'ye ait olan mezardır. Üzerinde 'Hiçbir övgü bu adın büyüklüğüne erişemez' yazan Machiavelli'nin mezarı, sırf üzerindeki yazıdan dolayı bile fresklerden, tablolardan etkilenmeden kurtulanları bile bu sendromun kollarına itiyormuş.

Santa Croce Kilisesi'nde Machiavelli dışında Michelangelo, Galileo, Rossini ve daha pek çok sanatçının mezarı bulunuyor.

Usta romancı Stendhal, iyi bir gözlem sonucu bu ilginç durumu sanat heybesine atmış ve 'Milano’dan Calabria’ya Bir Yolculuk' adlı eserinde incelemiş.
Sonraları aynı topraklardan çıkmış korku filmlerinin unutulmaz yönetmeni Dario Argento olaya eğilmiş ve 'The Stendhal Syndrome' adlı filmi yapmış.
Filmde kahraman, Stendhal sendromu yaşamakta ve peşinde tecavüzcü bir katil var. Floransa'da geçen film 1996 yılında çekildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder