Email ile takip et.

8 Ağustos 2011 Pazartesi

Nicola Tesla

Gözümde Einstein'den daha büyük bir bilim adamıdır.

Zamanının bilim ve para çevreleri tarafından sevilmemiştir. Bilim çevreleri tarafından sevilmemesinin nedeni çok iyi bir bilim adamı olması, para çevreleri tarafından sevilmemesinin nedeni ise buluşlarını halkın yararı için yapıp telif hakkı istememesidir. Yaklaşık 400 buluşu olmasına rağmen bunların en fazla 150 tanesi patentlidir. Geri kalanını insanlığın serbestçe kullanımına adamıştır.

Einstein mevzuuna gelirsek. Bu ikili aşağı yukarı aynı zamanlarda yaşamışlardır.
Einstein'in de onlarca buluşu vardır ama Tesla'dan farkı; buluşlarını pazarlamayı bilmesi, popülariteyi önemsemesi ve büyük para çevrelerinin isteği doğrultusunda hareket etmesidir.

Bir de Thomas Edison vardır ki onun da kaderi Tesla ile çok keşişmiştir.
Kitaplarımızda çokça övülen, ampulün ve doğru akımın mucidi Edison; kendi çağdaşı ve her yönüyle doğru akımdan çok üstün olan alternatif akımın mucidi Tesla'ya ambargo koydurmuş ve mucidi olduğu doğru akımın popülerliğinin ve kullanımının azalmaması için elinden gelen her şeyi (güzel çirkin farketmez) yapmıştır.

Sonuç olarak tarih Edison, Einstein gibileri yazarken; Tesla gibi ömrünü insanlığa adamış, bugün modern teknolojinin temellerini atmış bir insanı hakkıyla yazmamıştır. Zira bugünkü teknolojinin içinden tesla'nın buluşlarını çekseniz teknoloji çöker.

Bugün bana sorsanız bilim çevrelerinde üç kişiden hangisi gibi olmak isterdin diye. Seçeneklere de Einstein, Edison ve Tesla'yı koysanız. Cevabım tesla olurdu. Çünkü önemli olan insanların seni nasıl bildiği değil, senin aslında ne olduğundur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder